Email Directory

Dr. Melissa Woolridge  Principal
Sharon Lazdins Assistant Principal (IB, Testing, Recruitment)
Ginger Page Assistant Principal (AP, ELL, Gifted/Talented)
 Billy Thompson  Assistant Principal (Student Activities, Athletics, Discipline)

Name (click name for e-mail) Assigned Duties/Extra Activities
ABERCROMBIE, Jason                    Mathemetics
ADAMO, Jan Counselor
Arterberry, Chenani
English, Class of 2018 Sponsor
ASAD-PRATT, Jafumbwa English
 BANKS, Ernestine Principal's Secretary
 Bello, Luis Science
BRAUNSCHWEIG, Mark English
 Brown, Jonathan Teaching Assistant
 Calip, Brad
Athletic Director/Football
 Campbell, Allison Mathematics/Cheer
CARPENTER, Julie Science
Carpenter, Anthony
Teaching Assistant
JONES-CHUNU, Melissa                       Fine Arts/Vocal Music
 Cherry, Anthony
Social Studies
 COOPER, Lorice Front Office Secretary
CRAIG, Harold Band Director
DEATON, Meredith Social Studies/Speech&Debate
DOCTOR, Jason Social Studies/Assistant Baseball
 Fisher, Ava Teaching Assistant
FISHER, Ioder Math/Golf
 Funderburk (Blankenship), Jerusha English
 Gamble, Andrea Special Services
GARNER, Tina Treasurer/Bookstore
 GHARVIBAND, Cynthia Fine Arts/Visual Arts
 Gordinier, Kyle
AFJROTC
 Grigsby, Dawn Cafeteria Manager
 HALEY, Stephen Mathematics
 Hames, Mark Science
 Harmon, Karen
Librarian
HAUGHEY, Elizabeth Social Studies
HEYMAN, Barbara Senior Guidance Counselor
 Hicks, Shirley Teaching Assistant
HOFSTETTER, Susan Science, Class of 2019 Sponsor
HORTON, Ronald Mathematics
HOWLAND, Jayme English/Academic Bowl
HOXIE, Craig  Science/NHS
 HUMPHREY, Christa Advanced Learning
Jones, Angela
Freshmen Counselor
KENNEDY, Annette Physical Education
 Kerr, Shelley Counselors' Secretary
LEONARD, Cindy World Languages
 Leyva, Rabu Mathematics, Girls Basketball
 Lindstom, Christen Social Studies
 LYKINS, Mary Beth  Counselor
 Manduano, Lindsey  World Languages
MCCRACKEN, Kelly Fine Arts/Speech/TOK
McCOY, AJ Fine Arts/ TOK
 Mejia, Christina World Languages
 Meldrum, Amanda Nurse
MILLER, Mickey Social Studies
Moore, Amy  Science
MOSBURG, Jeff World Languages/Social Studies
MUSKRAT, Kathleen  World Languages
NASH, Greg Physical Ed/Girls' & Boys' Track
NATHAN, Terirta Attendance Clerk
NOLAND, Reginald Mathematics
 Norman, Adina
Teaching Assistant, Swim Coach
 Padsalgikar, Ashwin
Science
PALACE, Gwen Social Studies/World Languages/Archery
 Patz, Natasha
English
 Payne, Joy English, MYP Coordinator
PETERS, Wendell Head Custodian
 Phipps, Conley PE, Boys' Basketball
 POLUMBUS, Jan World Languages
POTOCNIK, John Social Studies/Baseball
 Richardson, Aleisha
Math, StuCo Sponsor
ROBERT, Russell Fine Arts/Visual
 Ryan-Johnson, Eric
Fine Arts/Orchestra/Jazz Band
Sack, Jennifer Counselor
 Schwichtenberg, Rustan AFJROTC
 Sheffield, Nancy
World Language
Stiles-Janke, Kari Mathematics
 Stovall, Lisa Advanced Learning
 Takahashi, Mariko World Languages
 Tao, Lin World Languages
 Vesley, Daniel
Science
VOLLE, Grant  Science/Robotics
WAKELEY, Robert Advanced Learning
WALDRON, John Social Studies
Walker, Sarah
English/Pom/Class of 2020 Sponsor
 Watkins, Rolanda Principal's Secretary
WAUGH, Tara English
WELKER, Mark         Science
WHITTAKER, Bridgette Scheduling Clerk
WALKER,Sarah                               English/Freshmen Class Sponsor
 Williams, Matthew Social Studies, Class of 2021 Sponsor
ZERBE, Cheryl World Languages
LiveZilla Live Chat Software
-->